Majitelé fotovoltaických elektráren se někdy podivují, proč jim dům spotřebovává energii ze sítě, i když elektrárna vyrábí na plný výkon. Proč tomu tak je? Jak tedy chápat data o výrobě?
 Logika toku vyrobené energie z fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaická elektrárna je připojená paralelně k přívodu elektřiny ze sítě a je postavená tak, aby byla schopná okamžitě reagovat na potřebu domu až do výše garantovaného příkonu domu, který je daný hlavním jističem u elektroměru. To znamená, že za každých okolností musí dodat do domu plný garantovaný příkon daný smlouvou (3x25A, 3x32A, atd). FVE se připojuje v případě, kdy je v domě spotřeba a připojuje se s určitým zpožděním. Typickým případem je spuštěná elektrická plotýnka na sporáku, která pulzuje (zapíná a vypíná tak jak je potřeba dodávat teplo). Při každém spuštění domácnost dokoupí část elektrické energie ze sítě po dobu, která je potřeba pro reakci střídače elektrárny. A naopak, zase při vypnutí spotřebiče, dojde k částečnému prodeji elektřiny, než střídač sníží výkon. A tak, jak se v domácnosti mění spotřeba, tak se elektrika dokupuje anebo prodává (odtéká).

Rozlišovací schopnost střídače Goodwe je cca 100 W. To znamená, že pokud se spustí spotřebič s nižší spotřebou tak může trvat i několik desítek vteřin, než střídač zareaguje

Třífázový střídač (nejčastěji instalovaný) s výkonem 10 kW je schopný dodat na jednu fázi maximálně 1/3 z 10 kW to znamená 3,3 kW. Jestliže tedy na jedné ze tří fází v domě jsou spuštěné spotřebiče současně a jejich odběr je větší než 3,3 kW, tak bude do domu dokupovaná energie ze sítě (například spuštěná pračka, myčka a sporák). Stejně tak to bude, pokud příkon domu bude v součtu všech fází větší, než je nominální výkon elektrárny (10 kW). To znamená, že i kdyby svítilo sluníčko a výroba by byla například 8500 W (8,5 kW) a baterie byla nabytá na 100 %, tak střídač do domu není schopný dodat víc než 10 kW. V tomto případě půjde 8,5 kW z panelů a 1,5 kW bude doplněno z baterie.

Pokud je střídač spuštěný paralelně s elektrickou sítí, tak bude vždy dokupovat elektrickou energii. Zařízení není schopné zajistit nulový odběr ze sítě. Pro minimalizaci odběru ze sítě je dobré mít spuštěné přetoky do sítě, aby se nemusel zvyšovat a snižovat výkon střídače, ale jen se změnil tok energie a popřípadě se doplnil o energii z baterií.

Sledování statistik

GOODWE SEMS PORTALGraf toku energií v GOODWE SEMS PORTAL (mobilní aplikace nebo webové rozhraní) ukazuje hodnoty z jedné konkrétní vteřiny a tento údaj ukazuje do doby, než se data aktualizují. Data se aktualizují přibližně každých 5 minut, ale nemusí to být pravidlo. Z toho je jasné, že za dobu mezi aktualizací dat došlo k mnoha změnám a není tak možné z těchto dat vyvozovat přesné závěry fungování FVE.

Data v GOODWE SEMS PORTAL jsou pouze informativní, protože zdroje těchto dat vychází z měřidel, která nejsou fakturační, a tudíž nejsou zcela přesná. Nejsou certifikována v pravidelných intervalech tak, jako je tomu u fakturačního elektroměru. Data v aplikaci GOODWE SEMS PORTAL mohou být také zkreslená z důvodu přerušení komunikace střídače s internetem (výpadek WiFi, výpadek cloudu Sems portál). Data se přenáší v intervalech a pokud nedojde k přenosu dat jsou informace o výrobě nenávratně smazaná z důvodu omezené kapacity paměti střídače. Pro kontrolu správné funkce střídače je potřeba sledovat delší statistiky na úrovní dní a měsíců.  

Nevite si rady? Kontaktujte naši Zákaznickou linku: servis@vaseslunce.cz